0531 963 6034
egitiminpusulasi@gmail.com
0531 963 6034
egitiminpusulasi@gmail.com

PROFİL ANALİZ TESTİ PAT’

Özgün ve Teknolojik Eğitim Rehberi PAT Nedir?

  • Profil Analiz Testi (PAT), öğrencilerin ders içi konuları sağlıklı bir şekilde öğrenebilmeleri için ihtiyaç duydukları algılama, dikkat, mantık, işlem becerisi ve akıl yürütme gibi temel konulardaki düzeylerini ölçen ve çıkan sonuçları geliştirmek için metotlar sunan bir uygulamadır.

#1. Tespit

  • BBTest Nedir? Bilişsel Beceriler Testi (BBTest), klasik sınavların zayıf yönü olan tesadüfi sonuçları ortadan kaldıran ve öğrencilerin verdiği cevaplar ile bakış açılarını analiz etmeye yardımcı olan “Askıda Sorular” metoduyla hazırlanan sınav yöntemidir. Senede dört kez tekrarlanan bu testler ile çocuklarımızın güncel durumu mercek altına alınır. İkinci ve sekizinci sınıf arası öğrencilere uygulanan bu testlerin, doğru tavsiyelerin önünü açtığı %95 gibi kesine yakın bir oranla kanıtlanmıştır.

#2. Tavsiye

  • PAT Karneleri; BBTest sonuçlarına göre PAT yazılımı tarafından oluşturulan, çocuklarımızın eğitim - öğretim hayatının temelini oluşturan bilişsel becerilerine dair gelişmeye açık yönlerinin tespit edildiği ve çözüm yollarının sunulduğu raporlardır. Öğrenciye, öğretmene ve okula özel 3 ayrı karneyle çocuklarımız başarıya bir adım daha yaklaşırlar.

#3. Tedavi

  • Bilişsel Beceriler Geliştirme Aktiviteleri; PAT Karnesi’nin işaret ettiği temel alanlarda bilginin analizini, sentezini ve transferini uyum içerisinde koordine eden yöntemlerdir. Böylelikle çocuklarımız, karşılaştıkları yeni problemlere karşı çözüm üretebilme kabiliyetlerini geliştirirler.
  • Bilişsel Beceriler Geliştirme Aktiviteleri, 8 ana başlıkta oluşturulmuştur.